BURGUNDŲ KILMINGOJO ŽILBERTO DE LANUA (GIULLEBERT DE LANNOY) RITERIŠKOS KELIONĖS PO RYTŲ EUROPĄ (IR LIETUVĄ) XV AMŽIUJE

• Paskelbta: 2022-11-17

Lietuvos mokslų akademijos Jaunoji akademija ir skyrius „Mokslininkų rūmai“ gimnazijos mokinius pakvietė į nuotolinę „Mokslo žinių dieną“ (MS Teams platformoje). Lapkričio 16 d. 13 val. LMA Jaunosios akademijos narys drTomo Čelkys vedė paskaitą-pamoką „Burgundų kilmingojo Žilberto de Lanua (Giullebert de Lannoy) riteriškos kelionės po Rytų Europą (ir Lietuvą) XV amžiuje“.

Paskaitos-pamokos anotacija

Burgundų riteris Žilbertas de Lanua (1386–1462) buvo diplomatas ir keliautojas, kuris vykdydamas įvairias užduotis aplankė daugybę valstybių ir tolimų kraštų. Nors vėlyvaisiais viduramžiais Europoje riterystės tradicija jau nyko, šis asmuo neatsisakė riteriško gyvenimo būdo: dalyvaudavo riterių turnyruose, stodavo į mūšius, norėdamas patirti nuotykių klajodavo po svečius kraštus. Vieni didžiausių jo nuotykių buvo kelionės į LDK, Maskvos žemes ir Rytų kraštus. Čia jis sutiko kitokių papročių žmones, regėjo nematytus miestus, susidūrė su nepaprastai šalta žiema, patyrė pavojų ir išvydo stebuklų. Visa tai Žilbertas de Lanua aprašė savo knygoje. Jo pasakojimo fragmentai apie Lietuvą 1983 m. buvo paskelbti lietuviškai, bet tik retas skaitytojas yra susipažinęs su visa riterio knyga, kuri šiuo metu verčiama į lietuvių kalbą. Pamokoje bus kalbama apie riterišką Žilberto de Lanua gyvenimo būdą, charakterį, keliones ir patirtis. Nuotaikinga ir informatyvi dr. Tomo Čelkio paskaita-pamoka leis klausytojams suprasti, ką anuomet reiškė būti riteriu.