Mūsų gimnazijos 6bl ir 6c klasės mokiniai kartu su istorijos mokytoja metodininke Egle Gudelyte ir lotynų kalbos mokytoja Audra Jaskelevičiene 2025 m. gegužės 9 dieną dalyvavo akcijos „Lietuva skaito“ nuotolinėje pamokoje „Gintaro kelias: nuo Romos iki Baltijos“.
Mokiniai pamokoje suko istorijos laikrodį atgal ir nusikėlė į Antikos laikus, pasikartojo, kaip romėnai vadino Baltijos jūros pakrantėje įsikūrusią gentį – aestii – mūsų protėvius.
Šeštokai sužinojo, kad gintaras paplitęs po visą pasaulį – mums žinomos net 200 gintaro rūšys. Kiekvieno regiono gintaras yra skirtingos sudėties, todėl atsekti kilmės vietą nėra sudėtinga.
Romėnai gintarą vadino glesum ir jį labai vertino. Mokiniai nustebo sužinoję, kad nedidelis gintaro meno dirbinys kainavo tiek, kiek du išsilavinę vergai. Senovės Romoje randami įvairūs Baltijos gintaro dirbiniai: papuošalai, papuošalų dėžutės, amuletai. Iš gintaro romėnai gamindavo kosmetiką, ant gintaro rašydavo naujametinius sveikinimus (žr. nuotraukoje gintariniai lapeliai su įskaitomu įrašu ANNUS). Didelę gintaro vertę Antikoje parodo ir Plinijaus Vyresniojo liudijimas, kad imperatorius Neronas, norėdamas pasipuikuoti turtais, liepė Julijanui surengti ekspediciją į Baltijos jūros kraštus ir išmainyti romėniškus dirbinius į gintarą. Romėnai šį gintarą vėliau panaudojo išpuošdami amfiteatrą. Aisčiai dažniausiai gintarą mainydavo į bronzą, iš kurios gamindavo įvairius puošmenis.
Mokiniai pamokos metu buvo skatinami pildyti romėnų ir aisčių gyvenimo būdo ir papročių skirtumų lentelę, ieškoti to, kas jiems bendra. Nuotolinės pamokos pabaigoje mokiniai kartu su pranešėja priėjo bendrą išvadą, kad romėnams ir aisčiams buvo bendra tai, kad norėjo to, ko neturėjo ar stokojo.